ردفاشگرها(RFID)

مرداد ۸, ۱۳۸۷ 0 By حسن شجاعی

RFID یکی از فن‌آوری‌هایی است که در شاخه فن‌آوری‌های شناسایی و جمع‌آوری خودکار داده‌ها یا AIDC قرار می‌گیرد. ایده این است که بتوان اطلاعاتی را درمورد اشیاء مختلف بدون تماس با آنها و تنها با قرارگرفتن آن شئ در یک محدوده فیزیکی خاص بدست آورد. راه‌حل فن‌آوری RFID برای جامه عمل پوشاندن به این ایده، استفاده از امواج الکترومغناطیس به همراه مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی می‌باشد. برچسبی به شئ موردنظر اضافه می‌شود که قادر به انتشار امواج رادیویی است. وقتی شئ برچسب‌دار از محدوده تحت پوشش یک گیرنده عبور کند، گیرنده با دریافت امواج متوجه حضور شئ خواهد شد. این قسمت اصلی کاری است که RFID انجام می‌دهد. موارد کاربرد این فن‌آوری بسیار زیاد است و هر کسی می‌تواند تنها با کمی فکر کردن چندین کاربرد برای آن متصور شود.

از جمله موارد کاربرد آن می‌توان به تشخیص و محاسبه قیمت کالاها به صورت خودکار در فروشگاه، امانت و برگشت خودکار کتابها در کتابخانه، بازشدن اتوماتیک درب پارکینگ در صورت مجاز بودن ورود اتومبیل، ثبت ورود و خروج کالا به انبار به صورت اتوماتیک، ردیابی حیوانات و کاربردهای پزشکی آن برای نگهداری سابقه بیمار اشاره کرد. لینک‌های مفید در مورد RFID: (1) شناسایی از طریق فرکانس رادیویی: مقاله‌ای جالب برای آشنایی کلی با فن‌آوری RFID (2) سایت دومین کنفرانس بین المللی RFID در ایران: دومین کنفرانس بین‌المللی RFID در اسفند ۱۳۸۶ برگزار شده است که لیست مقالات ارائه شده در این کنفرانس را می‌توانید از این سایت مشاهده کنید.

بیشتر: (۱) دکتر محمد مهدی سپهری کلمه جالب “ردفاشگر” را برای معادل فارسی RFID پیشنهاد داده است. (۲) چندین وبلاگ وجود دارد که به صورت تخصصی در زمینه RFID فعالیت می‌کنند که از آن بین می‌توان به وبلاگ‌ RFID ، وبلاگ فن‌آوری‌های شناسایی و ردیابی و وبلاگ RFID در ایران اشاره کرد.

اصطلاحات: RFID: Radio Frequency IDentification AIDC: Automatic Identification and Data Collection