وب پنهان

مرداد ۱۶, ۱۳۸۷ 0 By حسن شجاعی

موتورهای جستجو هر چقدر هم که خوب باشند، نمی‌توانند تمام اطلاعات موجود در وب را پوشش دهند. با توجه به همین واقعیت بود که مفهومی با عنوان وب پنهان یا وب نامرئی و نحوه دسترسی و استفاده از آن مطرح شد. وب نامرئی به محتویاتی از وب گفته می‌شود که از طریق موتورهای جستجو امکان دسترسی به آنها وجود ندارد. در منابع غیر رسمی از تخمین‌هایی در حد ۱۴ درصد به ۸۶ درصد برای نشان‌دادن نسبت بین حجم محتویات موجود در این وب نامرئی و وب مرئی استفاده می‌شود. دلایل مختلفی می‌تواند برای عدم دسترسی به مطالب بخشی از وب وجود داشته باشد. مثلا عدم وجود لینک به یک وب‌سایت می‌تواند دلیلی بر عدم دسترسی به آن توسط موتورهای جستجو باشد، محدودیت موتورهای جستجو در تعداد نتایجی که می‌توانند به کاربر نشان دهند، محتویات پایگاه‌های داده‌ای که از طریق وب سایت‌‌ها امکان دسترسی به آنها فراهم شده است، محتویات صفحاتی که برای دیدن آنها نیاز به داشتن یک عضویت در سایت موردنظر است. اینها همه دلایلی است که بخشی از اطلاعات وب از دید موتورهای جستجو مخفی باقی می‌مانند.

البته اگر بخواهیم در مورد وب نامرئی به صورت بومی صحبت کنیم، مسائل دیگری از قبیل مشکلات مربوط به یافتن متن‌هایی که با حروف استاندارد تایپ نشده‌اند و یا مشکلات مربوط به قواعد نگارش مانند “هیچ‌کس و هیچکس” را نیز باید اضافه کرد که خانم یلدا کنتراتچی در مقاله‌ “وب نامرئی و وب فارسی” به تفصیل آنها را بررسی کرده است. در مجله الکترونیکی پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران مقاله‌ای ترجمه شده با عنوان “فراسوی گوگل: وب پنهان” قرار داده شده است که به کلیات مفهوم وب مرئی به همراه راه‌حل‌هایی برای عبور از آن اشاره شده است. البته باید توجه داشت که برای اینکار راه‌حل ساده‌ای مثل معرفی یک سایت و استفاده از آن یا برداشتن چند قدم مشخص وجود ندارد. عضویت در فیدها، وب‌گردی و ایجاد و دسته‌بندی سایت‌هایی از وب نامرئی که مورد نیاز هستند، سرفصل کارهایی است که باید انجام داد. بنابراین پیشنهاد این هفته ما، ضمن اینکه کلاه‌مان را به نشانه احترام برای گوگل از سر بر می‌داریم، عبور از گوگل برای رسیدن به محتویات بیشتری از وب می‌باشد.

بیشتر: منصوریان، یزدان . (۱۳۸۲). وب پنهان چیست و چه اهمیتی دارد؟ نما: مجله الکترونیکی پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران. دوره دوم، شماره اول.

کلید واژه‌ها: وب نامرئی، وب پنهان، وب مرئی، وب سطحی، وب تاریک، وب عمیق، Deep Web، Hidden Web، Invisible Web، Visible Web، Surface Web