آموزش رایگان در وب: ۵ منبع برای کلاس‌های آنلاین رایگان

آموزش رایگان در وب: ۵ منبع برای کلاس‌های آنلاین رایگان

فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ 0 By حسن شجاعی

وب سایت‌های مختلفی وجود دارند که امکان آموزش آنلاین را به صورت رایگان یا با دریافت هزینه ارائه می‌کنند. در این نوشته ۳ وب سایت که آموزش آنلاین رایگان به زبان فارسی و ۲ وب سایت که شامل دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی می‌باشند معرفی می شود. موسسه فن آوری ماساچوست، آکادمی خان و مکتب خونه دوره های آموزشی خود را به زبان فارسی نیز ارائه می کنند و Edx و Berkeley تنها زبان انگلیسی را پشتیبانی می کند.


۱- MIT (فارسی – انگلیسی)

موسسه فن آوری ماساچوست یکی از اولین موسساتی بود که کلاس‌های آنلاین خود را به صورت رایگان در اختیار همه قرار داده است. کلاس‌های ارائه شده حوزه وسیعی از موضوعات مختلف شامل معماری، علوم اجتماعی، اقتصاد، فیزیک، ریاضی، کامپیوتر، … می‌باشد. برخی از دروس ارائه شده در این وب سایت توسط دانشگاه شهید بهشتی به زبان فارسی ترجمه شده است.

MIT OpenCourseWare | Free Online Course Materials

دوره‌های آزاد رایانه ای: پروژه مشترک دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه MIT


۲- Khan Academy (فارسی – انگلیسی)

آکادمی خان یک موسسه غیرانتفاعی است که دوره‌های آموزشی خود را در موضوعات مختلف و به زبان‌های مختلفی ارائه می‌کند. موضوعات ارائه شده شامل ریاضی، کامپیوتر، تاریخ و اقتصاد می‌باشد. بیشتر دوره‌ها در قالب ویدیوهای آموزشی ارائه شده است و برخی از آنها به فارسی ترجمه شده است.

Browse Khan Academy Library

ویدیوهای ترجمه شده آکادمی خان به زبان فارسی


۳- مکتب خونه (فارسی)

هدف مکتب خونه در دسترس قرار دادن آموزش به زبان فارسی است.  دوره‌های آموزشی ارائه شده در آن شامل کلاس‌های برگزار شده در دانشگاه‌های صنعتی شریف، اصفهان، MIT و آکادمی خان می‌باشد.

مکتب خونه | جایی برای یادگرفتن و یاد دادن


۴- Edx (انگلیسی)

وب سایت Edx حاصل همکاری دانشگاه‌های MIT و Harvard می‌باشد که کلاس‌های آنلاین از بهترین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی شامل MIT، Harvard، Berkeley، Microsoft و … را ارائه می‌کند.در حال حاضر حدود ۵۰۰ کلاس مختلف در آن وجود دارد. شرکت در کلیه دوره‌های ارائه شده رایگان است و برای برخی از دوره‌ها پس از گذراندن دوره، گواهی شرکت در آن در مقابل دریافت ۲۵ دلار برای شرکت‌کنندگان صادر می‌شود.

edX | Free online courses from the world’s best universities


۵- Berkeley (انگلیسی)

از طریق پادکست برکلی می‌توان به ویدیوها و فایل‌های صوتی کلاس‌های برگزار شده این دانشگاه در دانشکده‌ها و ترم‌های مختلف آن دسترسی پیدا کرد.

UC Berkeley Webcasts | Video and Podcasts

 منبع:

Free Education on the Web: Five Sources for Free College Classes Online