وظیفه پلیس اجرای قانون است یا اسلام

وظیفه پلیس اجرای قانون است یا اسلام

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۴ 0 By حسن شجاعی

هفته قبل رئیس جمهور آقای روحانی در یک همایش گفته بود که “پلیس موظف به اجرای اسلام نیست بلکه وظیفه پلیس اجرای قانون است و اگر غیر از این باشد، در مخمصه فکری قرار گرفته و مردم را نیز گرفتار خواهیم ساخت”. چیزی که برای من عجیب بود واکنش به این صحبتی بود که کاملا منطقی به نظر میرسد و عجیبتر اینکه بسیاری از کسانی که واکنش منفی نشان دادند از سران مملکت هستند.

چیزی که من از این صحبت میفهمم اینه که وظیفه اینکه قانونی که باید اجرا شود اسلامی هست یا نیست و اینکه چه قانونی باید تصویب بشه جای دیگه است نه نیروی انتظامی. و الان هم  در کشور به همین صورت انجام می شود. مجلس قانونی رو تصویب میکنه و شورای نگهبان انطباقش با اسلام رو بررسی میکنه. و همین باعث میشه واکنش ها به این حرف رئیس جمهوری خیلی عجیب به نظر میرسه.

یاد فرخنده دختر افغان افتادم که همین تفکر یعنی اجرای اسلام به جای قانون او را بیگناه به کشتن داد در صورتیکه اگر همه فقط به قانون عمل میکردند این اتفاق نمی افتاد. اگر پلیس وظیفه خودش را انجام می داد، اگر آدمها هم خودشون رو مجری اسلام نمی دیدند که به فرض اینکه قرآن را هم سوزانده بود وظیفه آنها تنها تحویل شخص به مقامات قضایی است را انجام می دادند و خودشون در مقام مجری اسلام وارد نمی شدند این اتفاق نمی افتاد.