۱۱ کار کوچک روزانه برای باهوش تر شدن!

۱۱ کار کوچک روزانه برای باهوش تر شدن!

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۴ 0 By حسن شجاعی

وب سایت lifehack یکسری نوشته‌هایی به صورت فهرست‌وار در موضوعات مختلف از جمله شیوه زندگی، فن آوری و ارتباطات منتشر میکنه. یکی از مطالب اخیرش در مورد ۱۷ کار کوچک بود که اگه روزانه انجام بدین باهوش‌تر میشین! هر چند این نوشته‌ها آدم رو یاد کتاب‌های گیشه‌پسند مانند ۵ قدم تا خوشبختی، ۲۰ قدم تا موفقیت، ۱۰۰ قدم تا پولدارشدن و اینجور مطالب می اندازه ولی بعضی از نکته‌هاش به نظرم جالب رسید و برای اینکه چیزی نوشته باشم و خودم هم این نکته‌ها رو سعی کنم توی زندگیم رعایت کنم،   ۱۱ نکته از اونها رو انتخاب کردم. برای اینکه ذهن بتواند هوشمندانه‌تر با موضوعات برخورد کند به سه مورد احتیاج دارد:

۱- فرایند صحیح تفکر رو یاد بگیرد

۲- اطلاعات زیادی داشته باشد

۳- بتواند روی مشکل تمرکز کند

۱۱ کار کوچکی که اگر روزانه انجام دهید به شما کمک می‌کند تا باهوش‌تر شوید.

۱- ۲ لیوان آب در فاصله ۳۰ دقیقه بعد از بیداری از خواب بنوشید

در زمان خواب برای مدتی حدود ۶ تا ۹ ساعت آب به بدن نرسیده است. آب برای تصفیه مواد زائد بدن و همچنین تعادل مایعات بدن مورد نیاز است. اگر به میزان کافی آب ننوشیم، بدن در واکنش به این کمبود آب را در بدن محبوس می‌کند. آب در فضاهای بین سلولی ذخیره می‌شود و این امر  باعث ورم دست و پا خواهد شد. ۲ لیوان بزرگ آب جبران مناسبی برای کسری مایع بدن در زمان سپری شده در خواب است.

۲- موقع خوردن صبحانه خلاصه‌ای از یک کتاب را مطالعه کنید

بجای خواندن اخبار که چندان نمی‌تواند در زندگی شما موثر باشد در هنگام صبحانه که فرصت زیادی هم ندارید می‌توانید خلاصه‌های کوتاهی از کتاب‌ها را مطالعه کنید. برای پیدا کردن خلاصه کتاب‌ها می‌توانید از جستجوی گوگل  مانند “خلاصه کتاب‌های معروف”  و همچنین از وبلاگ‌های متعددی که مخصوص معرفی کتاب هستند مانند وبلاگ معرفی کتاب استفاده کنید.

۳- چرت روزانه مفید است

چرت روزانه کمک می‌کند تا ذهن دوباره طراوت خودش را بدست آورد. تحقیقات نشان می‌دهد که چرت روزانه سرعت یادگیری را افزایش می‌دهد. ذهن انسان چرخه‌ روزانه‌ای دارد که خواب‌آلودگی و نیاز به خواب را مشخص می‌کند.معمولا آدم‌ها در فاصله بین ظهر تا ۴ عصر بیشترین احساس خواب‌آلودگی را دارند که بهترین زمان برای یک چرت روزانه حدود نیم ساعته است.

چرخه روزانه خوابیدن و بیدارشدن

۴- در طول روز قند نخورید

اگر می‌توانید آنرا به صورت کامل قطع کنید، ولی اگر به هر دلیلی اینکار امکان‌پذیر نیست در زمان‌هایی که  نیاز به تمرکز دارید آنرا کمتر مصرف کنید. سعی کنید مصرف هر ماده شیرین در طول روز را به مواد مهم‌تر مانند تخم‌مرغ یا ماهی تغییر دهید.

۵- به جای تماشای تلویزیون، کتاب بخوانید یا بازی کنید!

تماشای تلویزیون یک فعالیت انفعالی است که در طول آن مغز تنها مصرف‌کننده اطلاعات است و پردازشی انجام نمی‌دهد. کتاب‌خواندن باعث می‌شود تا ذهن به صورت فعال تصاویر ذهنی مطالبی که می‌خوانید را بسازد.

۶- در طول روز تمرین‌های ساده ورزشی انجام دهید

ذهن و بدن به شدت به‌هم مرتبط می‌باشند. آمادگی جسمانی کمک می‌کند تا ذهن عملکرد بهتری داشته باشد. حداقل در طول روز در فرصت‌های حتی یک ساعته یا بیشتر می‌توانید حرکات کششی چند ثانیه‌ای انجام دهید

۷- با افرادی باهوش‌تر از خودتان وقت بگذرانید

عادات اجتماعی مسری هستند. با افراد باهوش‌تر از خودتان رفت و آمد کنید تا با آنها بودن برایتان مفید باشد.

۸- با آدم‌هایی صحبت کنید که با شما موافق نیستند

با آدم‌هایی که مثل شما فکر نمی‌کنند در مورد موضوعات مختلف بحث کنید. اینکار باعث می‌شود تا جنبه‌های مختلف استدلال‌هایتان برای خودتان واضح‌تر شود یا اینکه متقاعد شوید که اشتباه فکر می‌کرده‌اید. در هر صورت شما برنده‌اید

۹- در طبیعت پیاده‌روی کنید

در صورت امکان چند دقیقه‌ای در طول روز در طبیعت پیاده روی کنید. قدم زدن در یک محیط طبیعی باعث آرامش ذهن و همچنین پیاده‌روی مستمر و روزانه در حدود نیم ساعت باعث سلامتی جسمانی و افزایش طول عمر شود.

۱۰- یک دفترچه کوچک به همراه داشته باشید

ایده‌ها، طرح‌ها و سوالاتی که به آنها برخورد می‌کنید را یادداشت کنید تا آنها را بعدا بررسی کنید. اینکار باعث تقویت حس کنجکاوی می‌شود و کمک می‌کند تا تفکر منطقی را یاد بگیرید.

۱۱- ۱۰ دقیقه آخر هر روز را برای برنامه‌ریزی فردا اختصاص دهید

برنامه‌ریزی برای فردا باعث افزایش کارایی در طول روز می‌شود. بسیاری از آدم‌ها در طول روز مشغله زیادی دارند ولی چندان کارآیی ندارند. بخش زیادی از باهوش‌ بودن این است که بدانید کار سخت را چگونه با کار هوشمندانه ساده‌تر جایگزین کنید.

 منابع:

۱۷ Small Things To Do Every Day To Be Much Smarter

مصرف آب و تعادل مایعات بدن

تقویت حافظه با چرت روزانه

فقط با نیم ساعت قدم زدن آرام در روز می توانید از عمر طولانی تر برخوردار شوید