امیدی برای بازگشت دوباره به این دنیای زیبا و دلپذیر

امیدی برای بازگشت دوباره به این دنیای زیبا و دلپذیر

آبان ۲۹, ۱۳۹۵ 0 By حسن شجاعی

در خبرها بود که دختر ۱۴ ساله انگلیسی که به دلیل ابتلا به سرطانی نادر در حال مرگ بوده است درخواست انجماد جسدش را داده تا شاید در آینده که راهی برای مداوای این سرطان پیدا شد دوباره بتواند به این دنیای زیبا و زندگی شگفت انگیزش برگردد. این دنیا با همه زشتی‌هایی که پشت جنگ، دروغ، دغل و فریب‌کاری آدم‌هاش وجود داره ولی با این وجود باز هم دلچسبه و شیرینی‌های غیرقابل انکاری داره. اونقدر دلچسب و زیبا که شاید همین زیبایی‌هاش رو بشه علت اصلی زشتی‌های موجود دنیا دانست!

احتمالا این دخترک باید درد کمتری را پیش از مرگ تجربه کرده باشه وقتیکه حداقل امیدی داره که شاید بتونه روزی به این زندگی برگرده، دوباره در غروب یک روز پاییزی قدمی بزنه، از تماشای آدم‌ها و احوالاتشان لذت ببره و با هرم داغ یک فنجان چای در بعدازظهر خنک یک روز زمستانی جان تازه‌ای بگیرد.

سرمازیستی(Cryonics) از واژه یونانی Kryos به معنی “سرما در حد یخ” گرفته شده است. در این فرایند، بدن شخصی که به‌دلیل ابتلا به یک بیماری لاعلاج یا پیری امکان ادامه حیاتش وجود ندارد را در دمای خیلی پایین(منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد) در نیتروژن مایع نگه‌داری می‌کنند به این امید که شاید روزی با پیشرفت‌های پزشکی بتوان راهی برای بازگشت مجددش به زندگی پیدا کرد.

فرایند انجماد(cryopreservation) بهتر است که در همان ۱۵ دقیقه اول بعد از مرگ شروع شود تا به بافت‌های بدن به‌خصوص مغز برای بازگشت دوباره به حیات آسیب‌ جدی وارد نشود. به‌ همین دلیل توصیه می‌شود که برای مردن در بیمارستانی بستری شوید که به موسسه‌ای که قرار است شما را منجمد کند نزدیک باشد! الکور(Alcor) یکی از این موسسات است. در حال حاضر، این موسسه ۱۴۸ جسد را در شرایط انجماد نگهداری می‌کند و ۱۱۰۱ نفر نیز عضو این موسسه هستند که در صورت مرگ، جسد آنها منجمد خواهد شد. هزینه انجماد حدود ۲۰۰ هزاردلار می‌باشد.