نگاهی کوتاه به سیرتکاملی نسل های ارتباطی تلفن همراه

نگاهی کوتاه به سیرتکاملی نسل های ارتباطی تلفن همراه

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷ 0 By حسن شجاعی

نسل‌های تلفن همراه با ارائه یکسری ویژگی‌های جدید به جلو حرکت می‌کنند. شاید برای من که کاربر این سیستم هستم مهمترین آنها تفاوت در سرعت و تکنولوژی استفاده شده توسط آنها باشد.

نسل اول تکنولوژی تلفن همراه(۱-Generation) از سیگنال‌های آنالوگ برای ارتباط استفاده می‌کرد. هدف اصلی نسل اول این بود که بتوان بدون نیاز به سیم و از طریق وایرلس تماس صوتی برقرار کرد. یک ویژگی فوق العاده جذاب برای زمان خودش.

در نسل دوم سیگنال‌های دیجیتال جایگزین سیگنال آنالوگ قبلی شد. نقطه آغازی برای ورود تلفن همراه به دنیای دیجیتال محسوب می‌شود. شاید مهمترین ویژگی‌ در این نسل امکان ارسال پیامک و افزایش امنیت در ارتباطات بود.

در سال ۲۰۰۰ گسترشی بر نسل ۲ با عنوان نسل ۲٫۵ ارائه شد که دو تکنولوژی خیلی معروف و محبوب را به همراه خودش ارائه کرد. حالا با معرفی تکنولوژی‌های همراه GPRS و EDGE امکان اتصال اینترنت نیز توسط تلفن همراه فراهم شده بود. سرعت‌های اولیه چندان چنگی به دل نمی‌زد. سرعت اینترنت   GPRS  حداکثر ۱۱۵ کیلوبیت در ثانیه و سرعت EDGE حدود سه برابر  آن ۳۸۴ کیلوبیت بر ثانیه بود. البته اینها سرعت‌ها در تئوری بودند. در عمل چیزی در حدود ۱۰۰ کیلوبیت بر ثانیه با استفاده از تکنولوژی EDGE امکان پذیر بود.

از نسل سوم به بعد هدف اصلی بر افزایش سرعت تبادل داده گذاشته شد. سرعت تبادل داده در این نسل بر اساس تکنولوژی استفاده شده متفاوت و از ۳۸۴ کیلوبیت بر ثانیه تا ۴۲ مگابیت بر ثانیه متغیر است. تکنولوژی HSPA سرعت دانلود ۷٫۲ مگابیت بر ثانیه و HSPA+ سرعت دانلود تا ۴۲ مگابیت در ثانیه را ارائه می‌کند.

نسل چهارم بعد از سال ۲۰۱۰ آغاز شد. هدف این نسل افزایش سرعت، کیفیت، ظرفیت، امنیت و کاهش هزینه‌ها بود. این نسل سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را در حال حرکت تعریف می‌کند که در عمل چیزی در حدود ۱۲ مگابیت بر ثانیه را با تکنولوژی ۴G-LTE امکان پذیر می‌کند. نسل میانی ۴٫۵G با بهبود در تکنولوژی و ارائه LTE-Advanced Pro با سرعتی حدود ۳ تا ۵ برابر ۴G-LTE ارائه شده است که امکان دانلود با سرعتی حدود ۲۱ مگابیت بر ثانیه فراهم می‌کند.

نسل پنجم که هنوز خبری از آن نیست سرعتی بین ۱ گیگابیت بر ثانیه تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه ارائه خواهد کرد.

مخفف‌ها:

GPRS: General Packet Radio Service

EDGE: Enhanced Data rates in GSM

HSPA: High Speed Packet Access

LTE: Long Term Evolution

منابع:

Evolution of Mobile Communication from 1(G) to 4G, 5G, 6G, 7G …

Download Speeds: What do 2G, 3G and 4G actually mean for you?

Everything you need to know about 4.5G or LTE-A Pro technology